Drzewa zimą

 


Czy zastanawialiście się kiedyś jak drzewa przeżywają zimę? Nawet przy surowych temperaturach i obfitych opadach śniegu drzewa nie poddają się. Ale jak? Ponieważ nie mogą migrować do cieplejszego klimatu, drzewa wykształciły kilka sposobów tolerowania zimna.

Zimą rzadko myślimy o drzewach. Jesienią zachwycamy się pięknymi kolorami jesieni, jakie zapewniają nam drzewa. Wiosną kwitną, a latem są nieskończenie zielone. Zimą drzewa stają się ciężkie pod śniegiem i rzadko poświęcamy im chwilę uwagi. 

Nawet w lśniącym nieskończonym śniegu i spadających temperaturach drzewa są  odporne, ale żeby tak było przygotowują się do nadchodzącej zimy już późnym latem. Powoli zwiększają swoją tolerancję na zimno na poziomie komórkowym aby stać się bardziej tolerancyjnymi na niskie temperatury. Metabolizm drzewa i inne procesy wewnętrzne również zwalniają, aby oszczędzać energię. 


PRZYRODA ZIMĄ 

Zimą przyroda zaczyna zwalniać, a kiedy temperatura spada i pojawia się śnieg również drzewa zaczynają zwalniać. Jak wiemy, drzewa liściaste tracą liście. Drzewa zimozielone zachowują igły, ale nadal zaczynają zwalniać. W przypadku drzew nazywa się to spoczynkiem. 
Drzewa liściaste wysyłają najważniejsze składniki odżywcze do korzeni, gdzie będą przechowywane przez całą zimę. Od tego momentu drzewa te całkowicie wyłączają fotosyntezę, zasadniczo odpoczywając przez cały sezon. Zimozielone drzewa nadal potrafią przeprowadzać fotosyntezę w okresie zimowym, ale często może to być ryzykowne. Jeśli ziemia jest zamarznięta, brak wody może spowodować wysuszenie i brązowienie igieł. Z tego powodu wiecznie zielone drzewa często spowalniają także zimą, ale nie pozostają w pełni uśpione, jak ich liściaste odpowiedniki.



LIŚCIASTE 

Jesienią drzewa liściaste zaczynają przekształcać swoje liście w bogatą czerwień, pomarańczę, żółć, a nawet fiolet jest to przygotowanie do zimy. Chociaż te kolory są naprawdę oszałamiające, tak naprawdę oznaczają, że chlorofil rozkłada się w liściach, powodując blaknięcie zielonych kolorów i przejście w tradycyjne jesienne odcienie. 

Z biegiem czasu liście te w końcu opadają a to oznacza, że ​​drzewa liściaste lepiej radzą sobie z silnym wiatrem i obfitymi opadami śniegu. Bez liści, które działają na wietrze jak duży żagiel, gałęzie mogą się zginać i wyginać, miejmy nadzieję, bez większych uszkodzeń, a śnieg nie ma gdzie wylądować. Opadające liście zapewniają szereg korzyści dla środowiska, w tym warstwę ochronną dla owadów i dostarczając do gleby tak potrzebne składniki odżywcze w miarę ich rozkładu. Ale drzewa robią to z innego powodu: aby oszczędzać energię i zasoby na zimę. Bez liści drzewa liściaste zużywają mniej energii podczas surowych zim, co pozwala im przetrwać aż do wiosny. 


IGLASTE

Drzewa zimozielone reagują zupełnie inaczej na zimę od drzew iglastych. Zimozielone drzewa nadal potrafią przeprowadzać fotosyntezę w okresie zimowym, ale jest to ryzykowne jeśli ziemia jest zamarznięta, brak wody może spowodować wysuszenie i brązowienie igieł. Z tego powodu wiecznie zielone drzewa często spowalniają także zimą, ale nie pozostają w pełni uśpione, jak ich liściaste odpowiedniki. Pozostają zielone przez cały rok i zamiast tracić liście jak drzewa liściaste, zachowują zielone igły tracąc jedynie stare i uszkodzone. 

Jeśli więc wybierasz się na zimowy spacer, zatrzymaj się na chwilę i podziwiaj zdolności adaptacyjne drzew rosnących po drodze. Nie zrażaj się, jeśli bezlistna odmiana nie zwraca na ciebie uwagi – zapada w sen zimowy. Ale przywitaj się z przyjaznym drzewem iglastym z sąsiedztwa - może być śpiący, ale wciąż nie śpi.