Lecznicze właściwości lasu

 

Lasy są niesamowitym zasobem. Dają nam wszystko, czego potrzebujemy, aby istnieć . Wytwarzają tlen, oczyszczają powietrze, którym oddychamy i oczyszczają naszą wodę. Powstrzymują wylewy rzek i strumieni oraz erozję gór i wzgórz. Zapewniają nam żywność, odzież i schronienie, a także materiały potrzebne do budowy mebli i narzędzi. Poza tym lasy zawsze pomagały nam leczyć nasze rany i choroby.

Las reprezentuje opiekuńczą matkę, silnego ojca, wiernego przyjaciela, który delikatnie się nami opiekuje. Jest symbolem cierpliwości, stabilności, wzajemnej pomocy i siły woli. Las swoim wewnętrznym spokojem łagodzi nerwy i zestresowane osoby. Jego naturalną muzykę przerywają w delikatny i cichy sposób wiatr w liściach, kołysanie pni tańczących w miejscu, ruch zwierząt w zaroślach, śpiew ptaków i bzyczenie zapracowanych owadów. Powietrze w lesie oprócz większej zawartości tlenu jest również pełne fitoncydów. W glebie znajduje się również substancja, którą wdychamy, spacerując po lesie, i która sprawia, że ​​czujemy się szczęśliwsi. Jest to powszechna i nieszkodliwa bakteria Mycobacterium vaccae.

LASY DZISIAJ

Lasy zajmują 31% powierzchni świata i stanowią 80% różnorodności biologicznej lądów na świecie. Rośnie w nich 70 000 różnych rodzajów drzew. Magazynują ponad 1 bilion ton węgla, czyli dwukrotnie więcej niż znajduje się w atmosferze. Każdego roku na całym świecie ginie ponad 32 miliony akrów lasów. To obszar wielkości Anglii.  Wylesianie ma bezpośredni wpływ na zanieczyszczenie i globalne ocieplenie, zwłaszcza gdy wiemy, że rośliny pochłaniają każdego roku 120 miliardów ton dwutlenku węgla.

Lasy i drzewa istnieją od ponad trzystu siedemdziesięciu milionów lat, Homo sapiens od mniej niż trzystu tysięcy lat… a leśnictwo tylko od trzystu lat. Lasy najwyraźniej poradziły sobie bez pośrednictwa człowieka.

Istnieje pilna potrzeba przywrócenia rozległym przestrzeniom żywej, różnorodnej i wolnej przyrody w której niezakłócony las będzie autonomicznie ewoluował, odnawiając i rozwijając swoją faunę i flory bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka na przestrzeni kilku stuleci. Nasze zdrowie i zdrowie lasu idą w parze . Nie można mieć zdrowej populacji bez zdrowych lasów. Kiedy czujemy więź z naturą, chcemy o nią dbać. A to z kolei jest dobre dla naszego zdrowia.

 



DRZEWA MAJĄ ŚWIADOMOŚĆ I WRAŻLIWOŚĆ

Drzewa pozwalają nam wyróżnić się poza czasem i zapraszają do życia, tak jak one, z dala od zgiełku codziennego życia, w rytmie pór roku.

Na tej planecie drzewa istniały od czasów już trzysta siedemdziesiąt milionów lat temu. Jeśli wszystko jest w porządku, niektóre drzewa nie mają powodu umierać, ale nie wszystkie drzewa są potencjalnie nieśmiertelne. Ale, jak rozumiał Karol Darwin, drzewo ma odwróconą pionowość, głowę pod ziemią, a układ rozrodczy w powietrzu. Jako jeden z pierwszych zasugerował, że „mózg” drzewa znajduje się w korzeniach. Korzenie tworzą zatem prawdziwą podziemną sieć, w której zachodzi wymiana żywieniowa, chemiczna i elektryczna oraz gdzie przetwarzane są różne informacje.

Czy ludzie mogą komunikować się z drzewami?

Aby w jakiejkolwiek formie porozumieć się z drzewami, udajemy się oczywiście do lasu, gdzie możemy przytulić się do pnia, żeby coś poczuć. Ale kiedy nasze dwa ciała są połączone z ziemią, nie ma różnicy potencjałów i dlatego z elektrycznego punktu widzenia nic się nie dzieje. Aby drzewo coś zauważyło, musiałoby być wrażliwe na nacisk i poczuć ramiona otaczające jego korę. Jednak siła czynna musi być znaczna i przede wszystkim trwała – to dwa parametry, których nie oferują nasze uściski. Wrażliwość na dotyk, której niektórzy ludzie szukają, nie znajduje się w pniu, ale w glebie. Jeśli mógłby nastąpić kontakt, powinniśmy udać się do korzenia.



FITONCYDY

Są to naturalne olejki, lotny organiczny związek chemiczny występujący w roślinie i stanowiący część systemu obronnego drzewa. Drzewa wydzielają fitoncydy, które chronią je przed bakteriami, owadami i grzybami. Fitoncydy różnią się w zależności od gatunku drzewa i mają bardzo specyficzny zapach. Fitoncydy stanowią również część ścieżki komunikacji między drzewami, czyli sposobu, w jaki drzewa ze sobą rozmawiają.

Głównymi składnikami fitoncydów są terpeny i to właśnie je można wyczuć ćwicząc Shinrin Yoku w lesie. Główne terpeny to:

  • D-limonen o zapachu cytryny,
  • Alfa-pinen, jest to najpowszechniejszy terpen w przyrodzie i ma bardzo świeży, sosnowy zapach,
  • Beta-pinen ma bardziej ziołowy zapach, przypominający bazylię lub koper,
  • Camphene, który ma terpentynowy, żywiczny zapach.

Badania naukowe potwierdzają, że fitoncydy:

  • znacząco zwiększają liczbę komórek Natural Killer i aktywność Natural Killer, a także zwiększają aktywność białek przeciwnowotworowych,
  • znacząco obniżają poziom hormonów stresu,
  • zwiększają liczbę godzin snu,
  • wywołują przyjemny nastrój,
  • znacznie obniżają ciśnienie krwi i tętno,
  • tłumią aktywność układu współczulnego (walka lub ucieczka) i zwiększają aktywność układu przywspółczulnego (odpoczynek i regeneracja), przywracając równowagę układu nerwowego i sprawiając, że czujemy się komfortowo i jesteśmy zrelaksowani.

Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, możesz wprowadzić las do swojego domu za pomocą drzewnych olejków eterycznych.