Ogród medytacyjny to wyspa spokoju, która pozwala połączyć się z naturą i samym sobą. Za pomocą kilku prostych elementów natury możesz przekształcić każdy ogród w ogród do medytacji lub stworzyć nowy.
W prawdziwym ogrodzie medytacyjnym nie chodzi o przestrzeń, którą masz na ziemi, ale o stworzenie relacji między twoim umysłem a ogrodem.
HISTORIA OGRODÓW
Historycy szacują, że pierwsze ogrody powstały około 10 000 lat p.n.e. – wzdłuż zarośniętych brzegów rzek i podmokłych zboczy monsunowych regionów Indii i Azji. Odgradzając miejsca użytku osobistego, ogrody te były przede wszystkim „ogrodami leśnymi”. Wykorzystywano je jako źródło pożywienia i barierę ochronną. Znacznie później, wraz z pojawieniem się pierwszych cywilizacji, zamożni, wpływowi przywódcy społeczeństw zaczęli tworzyć ogrody wyłącznie w celach estetycznych.
Ogrody duchowe powstały w Japonii w VIII wieku n.e. Układ składał się głównie ze skał. W tradycji zen ogrody miały przypominać praktykującym, że życie może być elementarne i proste. Pierwsze ogrody zen ze względu na ich prostotę nazwano „zazen-seki”, „skałami do medytacji”. Istotą było promieniowanie ciszą, spokojem i spokojem na każdego, kto je kontemplował.
BUJNA ZIELEŃ W OGRODZIE
Zieleń w ogrodzie jest pierwiastkiem przejawiającym naturę. Chcemy obcować z naturą, ale również szanujemy ją. Ogród, który ma być miejscem zadumy i wypoczynku w spokoju od świata zewnętrznego
WODA
Dodanie wody dodaje ruchu, ciszy i odbicia w Twoim ogrodzie. Widok i dźwięk płynącej wody ma działanie kojące i medytacyjne. Prostszą i bardziej przyjazną opcją włączenia elementu wody jest posiadanie naczynia z czystą wodą.
ŻYCIE
Rośliny, które wybierzesz do swojego ogrodu, tworzą charakter Twojej przestrzeni. Połączenie roślin rosnących na różnej wysokości i tworzących warstwy tworzy piękny obraz maleńkiego lasu. Prowadzi to do optymalnego wykorzystania przestrzeni i jest korzystne dla samych roślin. Inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to kolor, konsystencja, zapach i forma. Rośliny rodzime to najlepszy wybór do Twojego ogrodu. Są łatwe w utrzymaniu i przyciągają wiele rodzimych ptaków, motyli i pszczół.
ŚCIEŻKI
Tworzenie konturów i krzywizn w ogrodzie działa relaksująco na umysł. Stanowi ostry kontrast z prostymi liniami naszych domów, samochodów i biur. Możesz rozważyć dodanie krętych ścieżek i labiryntów do powolnych, uważnych spacerów.
PUNKT CENTRALNY
W ogrodzie medytacyjnym elementy projektu reprezentują większe siły natury, warto pomyśleć o punkcie centralnym, może to być drzewo, duży kamień, element wodny, który zachęca do większej uważności. Na przykład głaz może reprezentować górę, podczas gdy latarnia może kierować obserwatora do oświetlonej myśli. Woda jest często centralnym punktem przestrzeni medytacyjnej. Przywołuje spokój, daje życie i zapewnia kojący dźwięk.
MEDYTACJA W OGRODZIE
W naszym nadpobudliwym życiu spędzenie nawet kilku chwil na kontemplację może przynieść wiele korzyści. Ogrody na przestrzeni historii i geografii – w różnych okresach czasu i różnych kulturach mówią nam, że ludzie zawsze znajdowali pomoc i wsparcie w swoich ogrodach. Ogrody medytacyjne to skuteczny sposób na oczyszczenie myśli, uziemienie i nabranie sił w nadpobudliwym, chaotycznym współczesnym świecie. Mogą nawet pomóc fizycznie, obniżając ciśnienie krwi, wzmacniając układ odpornościowy, poprawiając ogólne funkcjonowanie mózgu oraz zmniejszając ból i stany zapalne.
Ponieważ medytacja jest głęboko osobistym doświadczeniem, projektowanie idealnej przestrzeni do relaksu może zacząć się od wyobrażenia sobie naturalnego otoczenia, które uważasz za najbardziej atrakcyjne. Zapach kwiatów, bieżąca woda, pokryte mchem kamienie, fakturowane liście i śpiew ptaków mogą odgrywać rolę. Ogrody o różnych kształtach i rozmiarach można łatwo przekształcić w miejsca osobistego wytchnienia. Ogrody medytacyjne to wspaniałe rozwiązania i przestrzenie zewnętrzne do medytacji.